Resim kapat
KENT ARŞİVİ
BALIKESİR
HABERLER & DUYURULAR
BALIKESİRLİLER
ARŞİV KATALOĞU
BAĞIŞLAR
ARAŞTIRMA

Balıkesir Vakıf Defterleri

icon
icon
icon
icon
icon
Resim

Kurumumuz Danışmanı Yard.Doç Dr. Abdülmecit Mutaf` tarafından yürütülen çalışmalar sonucu Balıkesir’in vakıf eserlerine verdiği değer bir kez daha ortaya çıktı. Kentimize ait vakıf defterleri icelenmek ve Kent Arşivi’ne yeni belgeler kazandırmak üzere, Osmanlı döneminden kalma, 7 adet “Vakfiye Defteri” üzerinde yapılan çalışmalarda, Edremit ilçesinde Karesi Beyliği’nden Cumhuriyet’e kadar, binlerce dönümlük arazinin, çeşitli vakıf eserlerinin korunması ve yaşatılması amacıyla bağışlandığı belirlendi. Çalışmalarda, söz konusu arazi kayıtlarının 1905 sayfa olduğu görülmekte olup, bu sayıya Burhaniye vakıflarının dahil olmadığını kaydedildi.

Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasına taşınması sırasında yürütülen özverili çalışmalar sonucunda ortaya çıkartılan vakfiyelerin birer kopyaları, Belediyemiz Kent Arşivi için alındı. Belgelerde yapılan ön incelemeler sonucunda, Balıkesir merkez ve kazaları ile Edremit ilçesi ve çevresinde bulunan vakıflara ait gayri menkullerin kayıtlarına ulaşıldı. Osmanlı döneminde özellikle cami, yol, köprü, çeşme, hamam, imarethane ve medrese gibi bir çok yapının bakımı, onarımı ve yaşatılması için gerekli olan giderlerin karşılanması amacıyla, akar olarak araziler bağışlanıyordu. Bu arazilerin gelirleri, bu gibi vakıf eserlerin yaşatılması için kullanılmaktadır.

Kayıtları incelerken, Balıkesir’deki birçok arazinin bölgedeki vakıf eserler için bağışlandığını gördüğünü belirten Mutaf, “Geniş ovaları ve verimli topraklarıyla, Balıkesir’in, İstanbul’dan sonra, Türkiye`de en büyük vakıf gelirine sahip olduğunu tespit ettik. Bu da, Balıkesir’in vakıflara verdiği önemi ve bir vakıf medeniyeti merkezi olması açısından tarihteki yerini gösteriyor” diye konuştu.

Vakfiye defterlerinden çıkan kayıtlar tasnif edildikten sonra basılacak ve Kent Arşivi`nde araştırmacıların hizmetine sunulacak.

Duyuru Tarihi : 10/17/2007 12:00:00 AM

Ana Sayfa | İletişim | Site Haritası | Balıkesir Büyükşehir Belediyesi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi